PORADY

Gabinet Ortodontyczny Katowice
Gabinet Ortodontyczny Katowice
Gabinet Ortodontyczny Katowice

jak ZACZĄĆ LECZENIE?

Aby rozpocząć leczenie w naszej klinice należy umówić się na pierwszą wizytę konsultacyjną. Po wykonaniu badania ortodontycznego, skanów wewnątrzustnych oraz niezbędnych badań RTG lekarz przedstawi przewidywany czas leczenia, możliwe metody leczenia wady oraz koszt leczenia.
Umów się już dziś!

Sprawdź jak wygląda wizyta konsultacyjna

w jakim wieku MOŻNA ZAŁOŻYĆ APARAT?

Nie istnieje wiek, który stanowi próg po, którym może zostać rozpoczęte leczenie ortodontyczne. We wczesnym wieku bardzo często leczenie ortodontyczne polega na obserwacji, sterowaniu procesem wyrzynania zębów poprzez planowe ekstrakcje zębów mlecznych, stosowanie aparatów ruchomych oraz aparatów stałych, które we wczesnym wieku pomagają nam nie tylko uszeregować zęby, ale również wpłynąć na kierunek i szybkość wzrostu kości szczęki i żuchwy co ma ogromny wpływ na wygląd pacjenta w przyszłości.
Jeżeli rodzic lub lekarz prowadzący stomatolog jest zaniepokojony pojawiającym się problemem, pacjent powinien jak najszybciej udać się na konsultację ortodontyczną. Nie zawsze wady w okresie uzębienia mlecznego wymagają interwencji natomiast , zawsze wskazana jest obserwacja, by móc wychwycić idealny moment na wdrożenie leczenia aktywnego. Przedwczesna utrata zębów mlecznych, również stanowi wskazanie do konsultacji ortodontycznej, ponieważ często wymaga zastosowania utrzymywaczy przestrzeni, które zapobiegają migracji zębów w luki poekstrakcyjne, co wiąże się z utratą miejsca dla zębów stałych.
Leczenie ortodontyczne nie posiada również górnej granicy wiekowej. Jeżeli zęby są wystarczająco stabilne, posiadamy odpowiednią ilość kości, w którą takie zęby mogą zostać przesunięte, możemy zastosować leczenie ortodontyczne, jeżeli jest ono konieczne dla poprawy funkcji, estetyki lub jako przygotowanie do leczenia protetycznego.

jak długo NOSI SIĘ APARAT ORTODONTYCZNY?

Długość leczenia ortodontycznego zawsze zależy od nasilenia wady. Niewielki wady estetyczne mogą zostać skorygowane już w kilka miesięcy, natomiast bardziej kompleksowe plany leczenia zazwyczaj zamykają się w ramach czasowych 1 rok-2,5roku. Leczenie aparatami typu Invisalign jest średnio o 6 miesięcy krótsze niż leczenie aparatem stałym.

czy leczenie JEST BOLESNE?

Leczenie ortodontyczne może wiązać się z pewnego rodzaju dyskomfortem związanym z ocieraniem nowych elementów o śluzówkę jamy ustnej, tkliwością zębów, która pojawia się zazwyczaj na początku leczenia oraz 1-2 dni po wizycie kontrolnej z wymianą łuków. Wszystkie zabiegi związane z pogrążaniem mikroimplantów są wykonywane w znieczuleniu i są bezbolesne. Do 7 dni po wprowadzeniu mikroimplantu może pojawiać się dyskomfort związany z uszkodzeniem błony śluzowej, która musi się zagoić.
Aparaty typu aligner eliminują wszystkie dolegliwości związane z ocieraniem elementów metalowych o błonę śluzową i wiążą się z mniejszą tkliwością zębów w czasie leczenia.

jak dbać o zęby PODCZAS NOSZENIA APARATU ORTODONTYCZNEGO?

Czas leczenia ortodontycznego jest czasem wzmożonego reżimu higienicznego. Wymaga od pacjenta zaangażowania i wytrwałości. Przy leczeniu aparatami stałymi jak i aparatami typu aligner konieczne jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz rano i wieczorem, nitkowanie wszystkich przestrzeni międzyzębowych przynajmniej raz dziennie. Przy aparacie stałym pomocne mogą być tzw. szczoteczki międzyzębowe, które pomogą wyszczotkować przestrzeni między zameczkami. Stosowanie dodatkowych płukanek z fluorem jest również wskazane. Wszystkie zaniechania higieniczne mogą prowadzić do powstania odwapnień szkliwa (białych plam), a w skrajnych przypadkach lekarz może zdecydować o konieczności zdjęcia aparatu pomimo braku osiągnięcia planowanych rezultatów.
Pacjenci leczeni ortodontycznie powinni regularnie (przynajmniej raz na pół roku) zgłaszać się na wykonanie zabiegu profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym.