Oddział Katowice

Zalecenia dla pacjentów

I. Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Przed pierwszą wizytą u ortodonty warto odwiedzić swojego stomatologa i sprawdzić stan uzębienia, przyzębia oraz ewentualnie usunąć kamień.

Jeżeli posiadacie Państwo aktualną (tj. nie starszą niż rok) dokumentację RTG (“panorama”, zdjęcie boczne, tomografia) warto zabrać je ze sobą. Nie należy jednak robić zdjęć rentgenowskich na własną rękę, może się bowiem okazać, że potrzebne są inne projekcje.

 

II. W trakcie leczenia:

  1. Koniecznie zgłaszać się regularnie na wizyty kontrolne. Aparat prostuje zęby pod warunkiem, że jest regularnie aktywowany (1-2 w miesiącu)
  2. Noszenie aparatu nie zwalnia z wizyt u stomatologa – lekarz prowadzący zna Państwa zęby lepiej i dłużej niż ortodonta, rozpozna więc szybciej ewentualne zagrożenie rozwojem próchnicy czy inne patologie.
  3. Dbanie o higienę jest w Państwa rękach. Personel ortodontyczny instruuje jak dbać o higienę w trakcie wizyt kontrolnych, może rozpoznać zaniedbanie higieniczne i poinformować o związanych z nimi zagrożeniach, może zaproponować dodatkowe wizyty na profesjonalne czyszczenie ze złogów, fluoryzację, higienizację. Poza odpowiednią szczoteczką, pastą i płynem warto stosować preparaty ze zwiększoną zawartością fluoru (np. Elmex żel 1 raz w tygodniu) oraz Probiotyk BioGaia Prodentis.
  4. W razie awarii aparatu (np. odklejenie się zamka) należy zgłosić się w miarę możliwości jak najszybciej do gabinetu ortodontycznego.

 

III. Po leczeniu:

Trwałość efektu leczenia zależna jest od bardzo wielu czynników, takich jak: wiek, w którym rozpoczyna się leczenie, stopień nasilenia wady, obecność dysfunkcji (np. oddychanie ustami).

Ostatnim etapem leczenia, który służy podtrzymaniu efektu leczenia jest leczenie retencyjne. Prowadzone jest ono aparatami retencyjnymi, które należy nosić zgodnie z zaleceniami ortodonty, a na wypadek zgubienia konieczne jest wykonanie nowego aparatu.