Oddział Katowice

5 stycznia 2013 12:15

Mówimy STOP nieświeżemu oddechowi!

Problem nieświeżego oddechu jest tematem wstydliwym, niestety jak pokazują badania, na przypadłość tę cierpi już co czwarty Polak, na świecie zjawisko to dotyczy 90 milionów ludzi, jest ono zatem powszechne, uciążliwe i może znacznie utrudnić życie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę dolegliwość, inni bagatelizują sprawę. W kwestii nieprzyjemnego zapachu z ust – istnieje coś w rodzaju zmowy milczenia, o chorobie tej się nie mówi, jakby przyznanie się do problemu, miało skutkować wykluczeniem ze społeczeństwa. W związku z tym, że ludzie wstydzą się tej choroby, bardzo mały odsetek z nich podejmuje próbę jej zwalczenia, co skutkuje tym, że u blisko 50 % ludzi występuje ona w formie przewlekłej.

Przyczyn halitozy, czyli przykrego zapachu z ust, jest wiele. Przede wszystkim jest ona następstwem zaniedbywania lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jeżeli nie chcemy odstraszać otoczenia niemiłą wonią – nie zapominajmy po każdym posiłku o szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu. Na zalegających między zębami resztkach pokarmowych, w procesie ich rozkładu, namnażają się bakterie, które produkując lotne związki siarki przyczyniają się do powstania nieprzyjemnego zapachu. Jeżeli, mimo odpowiedniej dbałości o czystość zębów, dolegliwość nie ustępuje, czynników sprawczych szukać należy, gdzie indziej. Zarzewie problemu stanowić mogą następujące schorzenia ogólnoustrojowe :

  • choroby układu oddechowego – zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok przynosowych,
  • choroby infekcyjne migdałków podniebiennych, ropnie płuc;
  • • choroby układu pokarmowego – stan zapalny błony śluzowej żołądka, wrzody,
  • choroby przełyku, choroba refluksowa, zgaga, nieżyt i nowotwory żołądka;
  • choroby metaboliczne – cukrzyca;
  • niewydolność nerek lub wątroby;
  • choroby genetyczne.

Dlatego poradźmy się lekarza i wykonajmy dokładne badania diagnostyczne. Pamiętajmy –doraźne środki jedynie maskują problem, a czasami mogą nawet zaszkodzić. Spraye odświeżające, używane w nadmiernych ilościach, niszczą naturalną florę bakteryjną w jamie ustnej, co prowadzić może do spotęgowania się objawów choroby, a nawet rozwoju

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy mamy problem z halitosis, udajmy się do stomatologa, ten rozpozna chorobę i zaproponuje nam odpowiednie metody leczenia. Nie zamiatajmy problemu pod dywan, żucie gumy nie wystarczy, działa ona jedynie doraźnie, a dolegliwość pozostaje i przyczajona, tylko rośnie w siłę.

Nie lekceważmy nieprzyjemnego zapachu z ust, może to być sygnał alarmowy wysyłany przez organizm, w celu ostrzeżenia przed rozwijają się chorobą.

Drugim, głównym powodem występowania halitozy, są problemy wewnątrzustne – stany chorobowe zębów, dziąseł lub gardła. Zalicza się do nich, oprócz tych ww., zmniejszone wydzielanie śliny, próchnicę, paradontozę, opryszczkę wirusową, owrzodzenia lub nalot na języku. Zgubny wpływ, na świeżość oddechu, ma także palenie papierosów oraz nieprawidłowa dieta, obfitująca w produkty zawierające związki siarki – jak np. czosnek, cebula, curry i alkohol.

Jak zatem leczyć nieświeży oddech? Najpierw upewnijmy się, że przyczyną nie są problemy w obrębie jamy ustnej. Udajmy się do stomatologa i wyleczmy wszystkie ubytki próchnicowe, wszelkie stany zapalne dziąseł i przyzębia, usuńmy osady i kamień nazębny. Zbadajmy również gardło, aby wykluczyć wszystkie choroby układu oddechowego, pomoże nam w tym lekarz laryngolog. Priorytetem niech będzie dla nas – prawidłowe i regularne dbanie o higienę oraz pielęgnację zębów i ich najbliższego otoczenia. Nie zapominajmy, że samo szczotkowanie to za mało, czyśćmy również język, bardzo często on bowiem jest przyczyną nieświeżego oddechu. Przy wyborze szczoteczki, zwróćmy uwagę na to, by posiadała specjalną tarkę do jego czyszczenia. Używajmy pasty z fluorem, przy szczotkowaniu, szczególną uwagę zwróćmy na miejsca, w których zęby stykają się z dziąsłami, jest to bowiem prawdziwy raj dla bakterii. Przykrego zapachu po jedzeniu pozbędziemy się żując gałązkę świeżej pietruszki, ziarenko kawy, kardamonu, kopru lub kminku. Pomocne okazać się mogą również specjalne tabletki do ssania z cynkiem organicznym, który wchłania i neutralizuje związki siarki, usuwając nieprzyjemną woń. Pijmy dużo wody, wskazana jest także zielona herbata, zawarte w niej składniki – polifenole, ograniczają namnażanie się bakterii oraz niszczą związki chemiczne, odpowiedzialne za nieświeży zapach z ust. Ograniczmy spożycie alkoholu i postarajmy się rzucić palenie papierosów – nasz organizm na pewno będzie zadowolony z takiej zmiany i nie będzie się na nas mścił nieświeżym oddechem.

Pamiętaj, warto powalczyć z nieprzyjemnym zapachem z ust, zanim ta dolegliwość, stanie się on chroniczną przypadłością.