Oddział Katowice

14 stycznia 2013 12:15

Jak zadbać o zęby w ciąży

Jak wiadomo, każdy z nas powinien codziennie dbać o odpowiednią pielęgnację i ochronę zębów oraz całej jamy ustnej. W szczególności zaś sprawa ta dotyczy przyszłych mam. Jeżeli planujesz ciąże lub jesteś w ciąży – pamiętaj, że powinnaś częściej odwiedzać stomatologa i bardziej niż kiedykolwiek dbać o higienę jamy ustnej. Dlaczego? Już odpowiadamy.

Przede wszystkim zła kondycja jamy ustnej może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Istnieje bowiem pośredni związek między niedobrym stanem zębów i dziąseł, a niską masą urodzeniową niemowląt. Dodatkowo niedoskonały stan jamy ustnej może być przyczyną występowania przedwczesnych skurczy, a nawet prowadzić do poronień lub zakażeń w trakcie porodu oraz bezpośrednio po porodzie.

Najgroźniejsza dla zdrowia dziecka jest próchnica, kamień nazębny oraz choroby przyzębia. W trakcie ciąży zęby narażone są na wiele niebezpieczeństw – hormony, zła dieta, poranne mdłości. Wszystko to sprawia, że droga przyszła mamo, w ciąży musisz dbać o zęby na wszelkie możliwe sposoby. Najlepszym rozwiązaniem jest wyleczenie wszystkich ubytków w uzębieniu jeszcze przed poczęciem. Nie omijaj gabinetu dentystycznego szerokim łukiem – statystyki są zatrważające – aż 18% przedwczesnych porodów i narodzin dzieci z niską masą ciała ma związek z niewyleczonymi chorobami oraz stanami zapalnymi zębów i przyzębia. Dlatego, wszystkie przyszłe mamy, raz, dwa maszerujemy do stomatologa – nie warto ryzykować.

O czym należy bezwzględnie pamiętać w czasie ciąży? O dokładnym i częstym szczotkowaniu zębów – zaniedbanie higieny jamy ustnej prowadzi do namnażania się w niej groźnych dla nas i dla płodu bakterii. W trakcie ciąży wiele czynników negatywnie wpływa na stan jamy ustnej, ciąża to prawdziwy chrzest bojowy dla zębów. Uważajmy na ciążowe zapalenie dziąseł, objawiające się przekrwieniem i krwawieniem dziąseł, brak szybkiej reakcji – wizyty u dentysty, może spowodować spotęgowanie się stanu zapalnego. Również poranne mdłości niekorzystnie wpływają na kondycję zębów. Kwas żołądkowy niszczy szkliwo, dając zielone światło próchnicy, która tylko czyha by zaatakować osłabione zęby. Rada – płuczmy zęby płynem do płukania i dopiero szczotkujmy, odwrotna kolejność spowoduje, że będziemy rozprowadzać kwas żołądkowy po całej jamie ustnej.

Istotną kwestią w ciąży, która pozytywnie wpłynie na nasze zęby, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Zadbajmy o to, by w naszym organizmie nie zabrakło – wapnia, fluoru, fosforu oraz magnezu. Jedźmy dużo produktów zawierających witaminy z grupy B – świeże ryby, białe mięso, zajadajmy się przetworami mlecznymi, orzechami, świeżymi warzywami i owocami – są one źródłem drogocennej dla kobiet w ciąży witaminy C. Szczotkujmy zęby po każdym posiłku, używajmy płynu do płukania ust i nici dentystycznych – dzięki temu zyskamy tytuł perfekcyjnej przyszłej mamy, która dbając o swoje zęby, jednocześnie dba o zdrowie swojego dziecka. Zadbajmy o perfekcyjny porządek w naszej jamie ustnej, zwłaszcza w tym szczególnym czasie, jakim jest dla każdej kobiety ciąża.

Jeżeli musimy wybrać się do stomatologa, nie panikujmy. Medycyna poszła do przodu, w gabinetach lekarz zaoferuje nam specjalne znieczulenie dla kobiet w ciąży, które będzie bezpieczne dla zdrowia dziecka. Pamiętajmy, ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia zębów w znieczuleniu. Współczesne gabinety są przyjazne dla kobiet w ciąży i każda ciężarna może liczyć na specjalną i komfortową opieką stomatologiczną. Odrzućmy ludowe porzekadła, w rodzaju: każde dziecko to jeden stracony ząb – tak być nie musi, ale zależy to tylko od Was, drogie, przyszłe mamy. Rozprawmy się z jeszcze jednym mitem – rozwój próchnicy w ciąży, nie jest spowodowany utratą lub niedoborem wapnia, ale zapaleniem dziąseł, które jest bolesne i sprawia, że większość z kobiet rezygnuje z dokładnego szczotkowania zębów, obawiając się krwawienia dziąseł i rozognienia stanu zapalnego. Tu z pomocą przychodzi ww. nić dentystyczna i płukanki do jamy ustnej.

Podsumowując, aby uniknąć problemów z zębami i dziąsłami w trakcie ciąży, dbajmy o prawidłową higienę całej jamy ustnej, ograniczmy spożycie cukrów, zwiększmy w naszej diecie liczbę produktów zawierających wapń, witaminę C oraz B, stosujmy pastę do zębów zawierającą dużo fluoru, używajmy miękkiej szczoteczki do zębów, która zminimalizuje ryzyko podrażnienia dziąseł, kontrolujmy stan zębów u stomatologa. Gdy będziemy postępować zgodnie z tym planem, pozostanie nam tylko jedno – delektowanie się każdą chwilą bycia w ciąży i radosne oczekiwanie na narodziny maluszka.