Oddział Katowice

15 stycznia 2013 12:14

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów

Z pozoru wybór szczoteczki do zębów wydaje się nam sprawą błahą, najczęściej przy jej zakupie zwracamy uwagę na rzeczy najmniej istotne – jak np. kolor. Nie jest to najlepsze kryterium oceny, przy wyborze odpowiedniego przyrządu do czyszczenia zębów, który jest przecież przedmiotem codziennego użytku i powinien nam służyć jak najlepiej, warto na chwilę zapomnieć o kwestiach estetycznych, a skupić się na zdrowotnych.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wybór właściwej szczoteczki do zębów ma istotny wpływ na higienę i pielęgnację jamy ustnej. Na co więc się zdecydować? – jak spośród wielu różnorodnych narzędzi do szczotkowania zębów, oferowanych przez producentów, wybrać to najlepsze dla nas? Czym kierować się przy wyborze, na co zwracać uwagę by stać się posiadaczem idealnej szczoteczki?

Najważniejsze jest to, aby była ona dobrana do naszych indywidualnych potrzeb, wieku oraz wielkości jamy ustnej. Przede wszystkim uwagę zwrócić należy na: rozmiar oraz na twardość jej włosia. Do wyboru mamy następujące rodzaje szczoteczek: z miękkim włosiem, z włosiem o średniej twardości oraz z włosiem twardym.

Miękkie włosie powinny wybierać osoby z wrażliwymi dziąsłami oraz z chorobami dziąseł, polecane jest ono także dla dzieci. Włosie o średnim stopniu twardości jest najbardziej uniwersalne i najczęściej polecane przez stomatologów. Szczoteczka z włosiem twardym jest odpowiednia dla posiadaczy zdrowych dziąseł oraz dla osób walczących z kamieniem i osadem nazębnym. Ciekawą propozycją są szczoteczki o mieszanym włosiu – stanowią one kompromis między trzema stopniami twardości.

Kolejną cechą idealnego przedmiotu czyszczącego naszą jamę ustną, jest odpowiednia długość jego szyjki, przy zbyt krótkiej możemy mieć bowiem problem z dostępem do zębów trzonowych. Idealna długość szczoteczki dla dzieci mieści się w przedziale od 11 do 13 cm, dla dorosłych zaś od 15 do 17 cm. Osoby posiadające wrażliwe dziąsła powinny dodatkowo zwrócić uwagę na giętkość szyjki, co pozwoli zredukować nacisk na dziąsła i wyeliminuje uczucie dyskomfortu.

Bardzo ważny jest również sam kształt szczoteczki – najistotniejsze jest, by rączka miała ergonomiczny kształt oraz dobrze trzymała i mieściła się w ręce. Warto wybierać te przyrządy do szczotkowania, które posiadają na rączce specjalne elementy antypoślizgowe, co ułatwi i poprawi jakość czyszczenia zębów. Główka szczoteczki dla dzieci powinna mieć długość od 2 do 2,5 cm, dla dorosłych natomiast od 2,5 do 3 cm. Powinna posiadać zaokrąglone brzegi i odpowiednio wyprofilowane włosie przy krawędziach.

Zapoznanie się z wyżej wymienionymi parametrami szczoteczek pozwoli nam przy wyborze nowej dokonać najodpowiedniejszego wyboru. Uchroni nas również od negatywnych skutków używania nieprawidłowo dobranego narzędzia do pielęgnacji zębów – tj. podrażnienia dziąseł, czy nieskuteczne usuwanie płytki nazębnej i resztek pokarmowych, co w konsekwencji prowadzić może do chorób dziąseł i zębów. Dlatego warto poświęci klika minut więcej na wybór szczoteczki, dzięki temu zyskamy pewność, że nasze zęby będą prawidłowo szczotkowane, szkliwo chronione, a dziąsła zabezpieczone. Pamiętajmy, perfekcyjna pielęgnacja jamy ustnej – to podstawa, jeżeli chcemy długo cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami.