Oddział Katowice

20 stycznia 2013 12:13

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów?

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów? Historia pasty do zębów rozpoczyna się już w starożytności. Dla naszych przodków pasta była jedynie środkiem kosmetycznym, nie znali oni jej właściwości zdrowotnych. Podobnie jak my, stosowali ją w celu posiadania pięknych, śnieżnobiałych i lśniących zębów oraz świeżego zapachu z ust. Początkowo, np. w starożytnym Egipcie, pastę uzyskiwano ze sproszkowanych kości zwierząt, poroży, kopyt, czy też skorupek jajek. Rzymianie czyścili zęby pumeksem zmieszanym z octem. Persowie, martwiąc się o szkliwo, stosowali sproszkowane muszle ślimaków i gips, jako pierwsi zaczęli też walczyć z nieświeżym oddechem – poprzez dodawanie do pasty pachnących mieszanek ziołowych. Skład dzisiejszej pasty do zębów zawdzięczamy Anglikom, którzy zapoczątkowali mieszanie pasty z gliceryną. Od 1908 roku rozpoczęto masową produkcję past w tubkach – zastąpiły wcześniej stosowane słoiki, od tego czasu rozpoczyna się komercyjna historia pasty do

Dbanie o odpowiednią higienę i pielęgnację jamy ustnej, obok zbilansowanej diety, to jedna z najważniejszych czynności, które mają wpływ na zdrowie naszych zębów i dziąseł. Zęby potrzebne są nam przez całe życie, niektórzy uważają nawet, że promienny uśmiech i zdrowe zęby są najlepszą wizytówką człowieka, dlatego też warto zadbać o ich prawidłową

Ważną kwestią jest wybór odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów, mają one bowiem znaczący wpływ na skuteczność szczotkowania zębów. Jak zatem wybrać, spośród tak wielu wariantów past do zębów, ten najodpowiedniejszy dla nas?

Najpierw zdecydować musimy jakiej pasty potrzebujemy i czego będziemy do niej oczekiwać – wybielania, działania antybakteryjnego, odświeżenia oddechu, zniwelowania nadwrażliwości i krwawienia dziąseł, usunięcia próchnicy i osadu, czy też ochrony i wzmocnienia szkliwa. Przy zakupie pasty nie powinniśmy ulegać sile perswazji reklamy. Tak, jak w ocenie człowieka, tak też w ocenie pasty – najważniejsze nie jest opakowanie, a wnętrze, czyli w przypadku pasty jej skład. Wniosek, pastę dobierać należy indywidualnie, w zależności od tego jakie mamy problemy z zębami i dziąsłami.

Druga ważna kwestia to skład pasty do zębów. Główne składniki to woda oraz środki zapachowe, smakowe, pieniące, nawilżające i konserwujące. Warto wspomnieć, że kremową konsystencję i specyficzną wilgotność pasta do zębów zawdzięcza glicerynie. Najważniejszym składnikiem są substancje aktywne, których procentowo, w zawartości tubki, jest bardzo niewiele. To właśnie dzięki nim „zwykła” pasta do zębów zyskuje działanie lecznicze. Do najważniejszych składników aktywnych zalicza się fluor, który jest podstawowym budulcem szkliwa. Ważne są również ekstrakty z ziół, substancje czyszczące, polerujące i ścierające. Pasta do zębów w swoim składzie powinna zawierać także substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. W kwestiach mniej ważnych, powinna również mieć przyjemny i odświeżający smak oraz zapach.

Jeżeli nie mamy problemów z zębami i dziąsłami wybierajmy pasty uniwersalne, których głównym zadaniem jest usuwanie kamienia nazębnego, resztek pokarmowych i odświeżanie oddechu. Jeżeli pijemy dużo kawy lub palimy papierosy, wybierajmy pasty wybielające, które pozwolą nam usunąć mało estetyczne żółte przebarwienia. Pamiętajmy, że takich past nie należy stosować, gdy mamy nadwrażliwe szyjki zębowe oraz w przypadku problemów z dziąsłami. Osoby z wrażliwym szkliwem i wrażliwymi dziąsłami powinny kupować lecznicze pasty do zębów – np. pasty na nadwrażliwość. Idealnym pomysłem będą również pasty ziołowe, które są delikatne i zawierają małą ilość substancji ściernych. Dla dzieci kupujmy wyłącznie pasty przeznaczone specjalnie dla nich, nie powinny one bowiem stosować past dla dorosłych, gdyż zawierają one za dużo fluoru. Dodatkowo dzieci mają bardzo wrażliwe i delikatne szkliwo oraz dziąsła, dlatego zawarte w paście dla dorosłych drobinki ścierające – oczyszczające zęby z przebarwień, mogłyby je łatwo uszkodzić. Nowością na rynku są specjalistyczne pasty przeznaczone do czyszczenia protez zębowych oraz pasty opóźniające starzenie zębów, które dodatkowo wzbogacone zostały o kompleksy witamin i

Jeżeli mamy problemy z zębami, przy wyborze pasty najlepiej skontaktować się ze stomatologiem, który dobierze odpowiednią pastę zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Pamiętajmy, że źle dobrana pasta do zębów może powodować poważne choroby dziąseł i zębów.

Na koniec krótkie przypomnienie – myjmy zęby po każdym posiłku. Szczotkujmy zęby przez co najmniej 3 minuty, czyśćmy zęby z każdej strony, zaczynajmy od zewnętrznej strony zębów, potem czyśmy powierzchnię wewnętrzną, a dopiero na końcu język. Nie zapomnijmy, że idealnym zwieńczeniem procesu czyszczenia zębów, jest przepłukanie jamy ustnej płynem do płukania.

Podsumowując, pamiętajmy dobrze dobrana szczoteczka i pasta do zębów to podstawa perfekcyjnej pielęgnacji i higieny jamy ustnej.